A) Drogi i inwestycje drogowe w gminie Dąbrowa Białostocka
Na terenie Gminy Dąbrowa Białostocka jest 198 km dróg publicznych, z tego 164 km to drogi o nawierzchni twardej: długość dróg o nawierzchni twardej ulepszonej (asfaltowej) wynosi 109,5 km dróg, a 52 km to drogi o nawierzchni żwirowej. W kolejnych latach planowana jest dalsza poprawa infrastruktury drogowej na terenie gminy.
B) Ochrona środowiska i lasy na terenie gminy
1. Oczyszczalnie ścieków
Na terenie gminy znajdują się dwie oczyszczalnie ścieków. Jedna w Dąbrowie Białostockiej, której przebudowę zakończono w miesiącu lutym 2006 r. Jej dobowa przepustowość wynosi 1500 m3. Obecnie do oczyszczalni doprowadzane są ścieki z miasta Dąbrowa Białostocka oraz dowożone do punktu zlewnego z 145 gospodarstw z terenu gminy. W latach 2010-2013 w ramach Regionalnego Planu Operacyjnego woj. Podlaskiego planuje się rozbudowę sieci kanalizacyjnej z podłączeniem do oczyszczalni ulicy Małyszówka, Jasionówka, kol. Jasionówka oraz wsi: Osmołowszczyzna, Grabowo, Brzozowo, Krugło, Nierośno, Łozowo, Mościcha i kol. Stock.
Druga oczyszczalnia znajduje się w Różanymstoku do której w latach 2007-2013 planuje się podłączyć wsie: Stock, Grodziszczany i Harasimowicze.
2. Kotłownie ekologiczne
Wszystkie szkoły i przedszkola, których organem założycielskim jest gmina posiadają kotłownie ekologiczne, gdzie spalanie węgla zastąpiono: w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Różanymstoku oraz w Szkole Podstawowej w Nierośnie i w Zwierzyńcu Wielkim - biomasą, w Szkole Podstawowej w Kamiennej Nowej - gazem, a w Dąbrowie Bł. w Zespole Szkół Samorządowych i Przedszkolu - olejem opałowym.
Na terenie miasta powstało również szereg kotłowni olejowych, do najważniejszych należy zaliczyć kotłownię Spółdzielni Mieszkaniowej dostarczającą ciepło do 785 mieszkań oraz kotłownię przy Szpitalu.
3. Wodociągi
Na terenie gminy i miasta woda jest dostarczana tylko ze studni głębinowych przez 6 hydroforni o bardzo dobrej jakości. Teren miasta jest zwodociągowany prawie w 100%, a wsie w 94%.
4. Lasy
Lasy ogółem zajmują 4027,1 ha, czyli 16,9% powierzchni gminy. 40% obszarów leśnych stanowią lasy prywatne. W drzewostanie dominuje jesion, dąb, świerk, sosna. Gospodarka leśna na terenie lasów państwowych prowadzona jest w oparciu o inwentaryzację i plany poszczególnych nadleśnictw, zatwierdzone przez Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, natomiast gospodarka leśna w lasach prywatnych prowadzona jest w oparciu o uproszczone plany urządzeniowe lasów.
C) Telefonizacja i informatyzacja gminy
Prawie cała gmina jest stelefonizowana, dotyczy to zarówno miasta Dąbrowa Białostocka jak i wsi położonych w gminie Dąbrowa Białostocka. W ramach kompleksowej telefonizacji gminy w 1998 roku wybudowano 3 automatyczne cyfrowe centrale telefoniczne (Dąbrowa Białostocka, Zwierzyniec Wielki, Różanystok), do których podłączono 1405 nowych abonentów ( łączne ilość abonentów ponad 2450). Połączenie z Internetem na dzień dzisiejszy posiada raczej niewielki odsetek liczby mieszkańców gminy. Najgorzej sytuacja przedstawia się na wsi. W Dąbrowie Białostockiej podłączone do Internetu są wszystkie większe instytucje administracyjno- publiczne (Urząd Miejski, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejsko- Gminny Dom Kultury, Szpital, oraz szkoły np. Zespół Szkół). Internet do powszechnego użytku udostępniany jest bezpłatnie w Miejsko- Gminnym Ośrodku Kultury w ramach Programu "Ikonka".
W roku 2006 Urząd Miejski w Dąbrowie Białostockiej w ramach realizacji wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego programu Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności w województwie podlaskim zakupionych zostało 18 komputerów z pełnym oprogramowaniem. Kolejnym etapem, dotyczącym uruchomienia elektronicznych usług dla miejscowej ludności będzie opracowanie i utworzenie wewnętrznej sieci obiegu dokumentów oraz zewnętrznej WAN z bezpośrednim połączeniem z Urzędem Marszałkowskim i Wojewódzkim oraz wszystkimi powiatami i gminami na terenie województwa Podlaskiego. Usprawnienia te pozwolą na załatwienie interesantów za pośrednictwem internetu, bez konieczności przychodzenia do urzędu.
D) Edukacja
Na terenie gminy Dąbrowa Białostocka działają 2 szkoły średnie ( Zespół Szkół w Dąbrowie Białostockiej i w Różanymstoku), których organem założycielskim jest Starostowo Powiatowe w Sokółce. Gmina sprawuje nadzór nad 6 szkołami, do których należą:Zespół Szkół Samorządowych w Dąbrowie Bł., Gimnazjum w Różanymstoku, Szkoły Podstawowe w Nierośnie, Kamiennej Nowej, Różanymstoku, Zwierzyńcu Wielkim, oraz 2 przedszkolami ( Samorządowe Przedszkole - Żłobek w Dąbrowie Białostockiej oraz Przedszkole Samorządowe w Różanymstoku). Oprócz tego istnieją 4 szkoły podstawowe, którymi opiekują się rodzice i Stowarzyszenia:
- Szkoła Podstawowa w Suchodolinie - Stowarzyszenie EDUKATOR
- Szkoła Podstawowa w Reszkowcach - Stowarzyszenie EDUKATOR
- Szkoła Podstawowa w Bagnach- Stowarzyszenie "PLACÓWKA" w Bagnach
- Szkoła Podstawowa w Harasimowiczach- Stowarzyszenie Rozwoju Wsi "Nasza Szkoła" w Harasimowiczach
W Różanymstoku, miejscowości oddalonej o 5 km od Dąbrowy Białostockiej Salezjanie prowadzą Ośrodek Wychowawczy dla trudnej młodzieży, a Siostry Salezjanki świetlicę dla dzieci.